תביעות נזיקין

דיני נזיקין - תביעות נזיקין

דיני נזיקין הם תחום משפטי חשוב ורחב היקף. תביעות נזיקין מוגשות על ידי מי שטוענים שנגרם להם נזק כנגד מי שלטענת התובעים אחראים לנזק זה. הנזקים נשואי תביעות כאלה עשויים להיות משלל סוגים, כמו - נזק לרכוש, נזק לגוף, נזק לשמנו הטוב, נשק למוניטין עסקי, פגיעה בשוויו של קניין רוחני ועוד.

תביעות כנגד חברות ביטוח מוגשות כדי לקבל פיצוי על נזק במקרים בהם הרכוש שניזוק מבוטח ו/או למי שאחראי לגרימת הנזק יש פוליסת ביטוח המכסה גם מקרים בהם המבוטח גרם נזק לצד שלישי. תביעות שכאלה הן למעשה מקרה מיוחד של תביעות נזיקין. שמאי נזקים מעורב לא פעם בתביעות נזיקין ותפקידו לקבוע את שוויו של רכוש והיקף הנזק כך שניתן יהיה לחשב את גובהו של הפיצוי המגיע. לפניכם סקירה קצרה אודות תביעות נזיקין והחלק שממלא שמאי רכוש בהן.

עקרון "השבת המצב לקדמותו"

עקרון מרכזי בדיני נזיקין הוא קביעת גובה הפיצוי כך שיציב את התובעים שהצדק לצידם במצב כלכלי בו היו נמצאים לולא התרחש הנזק. עקרון זה מכונה "השבת המצב לקדמותו". מובן שבמקרים רבים לא ניתן באמת להשיב לתובעים את כל אשר איבדו, כך למשל כאשר רכוש שיש לו ערך סנטימנטלי רב, ניזוק באופן שאינו מאפשר שיקומו. קשה לקבוע סכום שיפצה אדם על אבדן חפץ שיקר מאוד לליבו, במסגרת תביעות נזיקין יש מקום להתחשב במכלול הנסיבות אולם גובה הפיצוי מבוסס בראש ובראשונה על שווי השוק של הרכוש שניזוק.
שמאי רכוש יודע לאמוד את ערכו של הרכוש שניזוק, להעריך את היקף הנזק ולקבוע גובה פיצוי שיציב את התובע, לפחות מבחינה כלכלית, במצב בו היה לולא נגרם הנזק. במקרה בו יש פוליסה המאפשרת קבלת פיצוי מחברת ביטוח (פוליסה של גורם הנזק או של מי שרכושו ניזוק) מומלץ לתבוע את חברת הביטוח ולשקול להגיש במקביל תביעה נזיקית כנגד מי שגרם לנזק.

במקרה של תביעות נזיקין אין להסתפק בשמאות מטעם שמאי של חברת הביטוח

כאמור, בתביעות נזיקין מעורב שמאי רכוש המתמחה בסוג הנזק הרלוונטי. כאשר תובעים חברת ביטוח, החברה תפעיל שמאי נזקים מטעמה אשר יערוך דו"ח שמאות התומך בסכום כספי המגלם את היקף הנזק. סכום זה, לשיטתה של חברת הביטוח, הוא סכום הפיצוי המגיע. חשוב לדעת שגם אם דו"ח השמאות מטעם חברת הביטוח נראה מקצועי ומבוסס אין לוותר על שמאי פרטי שיערוך דו''ח עבורכם. שמאי מטעמכם יערוך דו"ח אשר יכלול את כל מרכיבי הנזק וסכום הפיצוי שתוכלו לתבוע ולקבל יהיה בדרך כלל גבוה באופן משמעותי מזה שקבע שמאי הנזקים של חברת הביטוח.

ממליץ לכם לצפות בסרטון שיסביר לכם החשיבות של התפקיד שלי:

האזרח גואטה | איפה חברות הביטוח ברגע האמת?

קרדיט: יגאל גואטה, כאן 11 תאגיד השידור הישראלי.

חשוב לדעת שבתביעות נזיקין ניתן לקבל פיצוי בהתבסס על כמה "ראשי נזק", כך למשל ייתכן סכום הנדרש לשם רכישת פריטים שלא ניתן לשקם, סכום נוסף לשיפוץ כל מה שניתן להחזיר למצב שמיש, פיצוי על משאבים שאבדו בגלל הנזק (למשל בית עסק שפעילותו הושבתה לזמן מה בגלל נזקי שריפה או הצפה), פיצוי על ירידת ערך ועוד. שמאי רכוש מטעמכם ידע לכלול את כל הרכיבים הרלוונטיים ולהגיע לסכום פיצוי הוגן שאכן יציב אתכם במצב כלכלי בו הייתם לולא נגרם הנזק.
אודי וולנרמן, שמאי רכוש עם ניסיון של מעל 27 שנה ישמח לייעץ ולעזור לכם בתביעת נזיקין.

למידע נוסף, אנא מלאו את הטופס
ואני אצור איתכם קשר בהקדם האפשרי