שריפות בישראל

headerphoto

ישראל מאופיינת במזג אוויר ים תיכוני כך שהחורפים אצלנו אינם קרים מאוד ורק באזורים מצומצמים הטמפרטורות יורדות לעיתים מתחת לאפס. עונת הקיץ לעומת זאת היא חמה ויבשה לכל הדעות. לפי תנאי האקלים אנו בונים את בתינו ואת מערכות החימום והקירור. בנוסף, תנאי האקלים מכתיבים את הצמחייה שאנו מגדלים בגינות הפרטיות והציבוריות כמו גם את התכסית שעל פני השטחים הפתוחים. גורמים אלו, קובעים את רמת הסיכון לפרוץ שריפה שעלולה להתרחש בתוך מבנה או לשריפת חורש שעלולה להתפשט ולפגוע גם ביישובים סמוכים.
שמאי נזקי שריפות אמון על אומדן היקף הנזק לו גרמה האש עצמה כמו גם העשן והפיח שנפלטו ממנה ונזקים שהתרחשו במהלך ניסיונות הכבאים להשתלט על הדליקה ולכבותה. בפסקאות הבאות תוכלו לקרוא על אופיין של השריפות בישראל, אילו נזקים נלווים להן, מה הסיכוי שתאלצו אי פעם להתמודד עם נזקי אש ומדוע יש להתעקש על חוות דעת של שמאי פרטי ולא להסתפק בזו שמגיש שמאי רכוש מטעם חברת הביטוח.

שריפות הפורצות בתוך מבנים

ישראל היא מדינה מפותחת בה הבנייה נעשית על פי חוקים ותקנות מחייבים. כפועל יוצא, רובם המוחלט של המבנים עצמם הם בטוחים מאוד מכל הבחינות, עם סיכוי נמוך שתפרוץ בהם שריפה. כשלים הגורמים לשריפות במבנים מקורם לא פעם בהתנהגות בלתי אחראית של בעלי בתים, דיירים, בעלי עסקים ועובדים. יש לזכור שעמידה בתקני בטיחות לבדה אינה מספקת, אם יש מי שמרשים לעצמם להשתמש באופן חובבני בחשמל או במתקנים שפעולתם כרוכה בהפצת חום רב (תנורים רבי עוצמה במאפיות ומפעלים למשל).
כאשר פורצת שריפה בתוך מבנה היא עלולה לגרום נזק רב לא רק לפרטי הרכוש הנמצאים בתוכו (רהיטים, מכשירי חשמל וכד’) אלא גם למבנה עצמו. רבים אינם מודעים לכך, אך פעמים רבות היקף הנזק שגורמות הלהבות עצמן נופל מזה שגורמים העשן, הפיח, מים וחומרי כיבוי.
לא כל שמאי רכוש מתאים לקבוע מה הסכום שיידרש כדי להשיב את המצב לקדמותו, לעומת זאת שמאי רכוש המתמחה בתחום נזקי אש כן יתאים, שכן הוא צובר ידע וניסיון המבטיחים שיילקחו בחשבון כל מרכיבי הנזק, גם אלו שלא נראים לעין.

שריפות בשטחים פתוחים ושריפות חורש

מעת לעת מתפתחים בארץ תנאים המגדילים את הסיכוי שיפרצו שריפות בשטחים פתוחים או באזורי חורש. כולנו זוכרים את גל השריפות בסתיו של שנת 2016 ואת השריפה בכרמל בדצמבר 2010. תהיה סיבת פרוץ הדליקה אשר תהיה (הצתה מכוונת או רשלנות של מטיילים) כאשר מתחוללת שריפת חורש או שריפה בשטח פתוח אין ערובה לכך שלא תתפשט ותגרום נזק גם למבנים ורכוש ביישובים סמוכים.

ברוב המקרים פוליסות ביטוח מבנה מכסות נזקי אש, המדינה מצידה פועלת לפצות בעלי מבנים ורכוש שניזוקו כתוצאה משריפה שהתפשטה אל תוך יישוב או לאזור הסמוך לו, כל זאת במיוחד אם קיים סיכוי גבוה שמדובר בהצתה על רקע לאומני. חשוב מאוד לא להסתפק באומדן היקף הנזק שעורך שמאי רכוש מטעם חברת הביטוח. רק שמאי נזקים פרטי, כזה המתמחה בהערכת נזקי אש (שמאי נזקי אש) יערוך עבורכם חוות דעת חופשייה מכל שיקול זר.

פוסטים אחרונים

אודי וולנרמן שמאות פרטית