רטיבות

headerphoto

ישנם אינספור נזקי רטיבות אולם דבר אחד משותף לכולם, ככל שמניחים לרטיבות להיוותר בעינה זמן רב יותר כך גדל היקף הנזק. הצורך לטפל ברטיבות מהר ככל שניתן הופך נזקי רטיבות לשונים מנזקי רכוש אחרים שם עיכוב בהשבת המצב לקדמותו אין פירושו הגדלת ההוצאה שתידרש לשם כך. שמאי רכוש המתמחה גם באומדן נזקי רטיבות מכיר היטב את הצורך למתן מענה מהיר.

נזק מיידי ונזקים שהיקפם גדל עם חלוף הזמן

כאשר מים חודרים לאזור שאין הם אמורים להגיע אליו, למשל כתוצאה מפיצוץ בצינור המוליך מים, פריטי רכוש מיטלטלין, כמו גם חלקי מבנה, עלולים להינזק באופנים שונים ובהיקף כזה או אחר. לדוגמה, רהיטים הסופגים מים עשויים להיות כאלה שניתן להמשיך להשתמש בהם לאחר שייובשו כהלכה ואולי גם יעברו טיפול כלשהו (החלפת ריפוד למשל), מנגד ישנם רהיטים אשר מרגע שספגו מים כבר לא ניתן יהיה להציל.
כאשר שמאי רכוש נקרא להעריך היקף נזק שנגרם מרטיבות עליו לכלול באומדן שימסור הן את הנזקים המיידיים שנגרמו כתוצאה מחדירת המים והן נזקים מתהווים, כאלה שהיקפם ילך ויגדל עד שתושלם מלאכת הרסטורציה.

סכנת התפתחות מרבצי עובש

כאמור, הנזקים המידיים שנגרמו לרכוש שנרטב הם רק חלק מן התמונה הכוללת שעל שמאי הרכוש לתאר בחוות הדעת התומכת באומדן שהוא קובע כסכום הפיצוי הראוי (הסכום הנדרש כדי להשיב את המצב לקדמותו).
רכיב חשוב נוסף בנזקי רטיבות הוא מניעת התפתחות מרבצי עובש וטיפול באלו שכבר נוצרו.
עובש אינו רק מטרד, הוא מהווה סכנה בריאותית חמורה. עובש הוא סוג של פטרייה וככזו הוא מפיץ סביבו נבגים הנישאים באוויר. נשימה של נבגי עובש כלשהו, ובמיוחד עובש שחור, גורמת למגוון בעיות בריאותיות כגון גירוי בדרכי הנשימה, גירוי בעיניים, חולשה, עייפות, שיעול כרוני ועוד.

עובש יכול להתפתח על גבי כמעט כל סוג של משטח ובלבד שמתקיימים סביב תנאי לחות גבוהה לאורך זמן. במקרים של הצפה חשוב מאוד לוודא שפעולות הרסטורציה (השבת המצב לקדמותו) כוללות ייבוש מלא של כל אזור שנפגע. אך טבעי הוא שישנם מקומות אליהם קשה להגיע, שמאי רכוש ייקח בחשבון את כל ההוצאות הדרושות כדי לטפל היטב בכל אזור שנפגע, כולל החלפת פריטים שלא ניתן לייבש באופן מספק וביצוע עבודות שיפוץ מתחייבות למבנה. לעיתים קרובות סכנת התפתחות עובש היא נסתרת, כך למשל במקרים של קירות גבס שספגו מים כמו גם שכבת הבידוד שבתוכם, הסכנה היא שלחות תיוותר כלואה בתוך הקיר גם אם כלפי חוץ נראה שהכול התייבש.

נזקים סמויים

ככל שהדבר נוגע לנזקי רטיבות, מלבד הנזק המיידי הגלוי לעיין והתנאים להתפתחות נזק נוסף לאורך זמן, עלולים להיות גם נזקים נסתרים. כך למשל כאשר רכיבים במערכות חשמל נרטבו. ייתכן שרכיבים כאלה ימשיכו לפעול אולם שמאי רכוש ייקח בחשבון שיש להתעקש על החלפתם שכן אין ספק שנגרם להם נזק ההופך אותם מסוכנים לשימוש (עלול להיווצר קצר, למשל כתוצאה מקורוזיה או מים שיטפטפו אל בין המגעים).

פוסטים אחרונים

אודי וולנרמן שמאות פרטית