נזקי רכוש

headerphoto

כל אדם ממוצע במחוזותינו נוהג לצבור לעצמו עם השנים רכוש שמשרת אותו בהתנהלותו היומית. רכוש זה יכול להיחשב כצנוע ולהיות מוערך בממדים פחותים אך מנגד יכול גם להגיע לשווי של עשרות, מאות ואף מיליוני ש”ח.

במרבית המקרים, מבחינים ברכוש שמשרת את האדם מחוץ לביתו ומדובר בעיקר על אמצעי תחבורה ועל רכוש הקיים בתוך הבתים, בבנייני משרדים, במפעלים וכו’ אשר הוא, לרוב, נחשב רכוש שאין מזיזים אותו. כלי התחבורה הנפוץ והשמיש ביותר בקרב הישראלים הוא כמובן המכונית לסוגיה השונים וכאשר מדובר על רכוש ביתי אנו מתכוונים למיטלטלין שונים כמו מכשירי חשמל, ריהוט, חפצי נוי ועוד.

בישראל ישנן מגוון פגיעות רכוש לסוגיהן שמתרחשות בתדירות גבוהה מאוד יחסית לעולם המערבי, בשל נסיבות כאלו ואחרות. את כל סוגי הרכוש שפירטנו לעיל מבטחות חברות הביטוח השונות, בסיקור מיוחד ננסה להרחיב מעט על סוגי התאונות ונזקי הרכוש השכיחים ביותר.

תאונות דרכים

תאונות דרכים רבות קורות לצערנו כמעט מדי יום בישראל ורובן אינן מדווחות בהכרח בכלי התקשורת בגלל שמדובר, למרבה המזל, קודם כל בנזקי רכוש. ביטוח רכב בישראל כולל ביטוח מקיף שמבטח את המכונית וחלקיה. בכל מקרה של תאונה נהוג להחליף פרטים בין הנהגים ומי שאחראי לתיקונם הינו הנהג הפוגע. חברת הביטוח שלו תישא בנזקים לרכבו ולרכב הנפגע ובמקרים שבהם מעורבים מספר כלי רכב – אזי לכולם.

תהליך הטיפול בתאונות דרכים אלו מורכב וכולל הובלת הרכב למוסך, בדיקת שמאי, הכנת דו”ח מסכם ותיקון הרכב. במידה והתיקון אינו כדאי ומשתלם כלכלית, ישולמו לנפגע כספים לפי ערך המכונית המושבתת. במקרים בהם זכויות בעל הרכב נפגעות מומלץ לשכור את שירותיו של עו”ד לענייני תאונות דרכים המתמחה גם בנזקי גוף ורכוש לטובת ייעוץ משפטי, ליווי וסיוע מול הגורמים הרלוונטיים בהליך.

נזקי שריפה

ישראל הינה מדינה מרובת צמחיית יער וחורש כאשר גם בנוף העירוני ניתן למצוא עצי נוי מסוגים שונים. בתקופות רבות יש ימי חום ושמש מרובים, ולעיתים מתחוללות שריפות נרחבות באזורים מסוימים. לרוע המזל, באירועים שכאלו נשרפים לעיתים גם בתים ומבנים אחרים הקרובים למוקדי שריפות היער. שריפה ברכושו של אדם (בית, בית עסק, וכדומה) עלולה לגרום נזקים כבדים, וחשוב לבצע שמאות מדוייקת בגין הנזקים על מנת להפעיל ביטוח רכוש, המכסה בין היתר נזקי שריפה.

חשוב לציין כי מקרים של שריפת בית נגרמים גם כתוצאה של קצרים חשמליים, טעויות אנוש, רשלנות וגורמים נוספים. חברות הביטוח הן אלה שמשלמות את ערך הבתים הנשרפים ואת ותכולתן – על פי דוח שמאות מסודר מגורם מקצועי. יש חשיבות רבה לביצוע תהליך שמאות מדוייק ואמין, על ידי שמאי רכוש מקצועי ועל פי הנדרש בחברות הביטוח השונות.

נזקי רטיבות

בכל מבנה ובית ראוי לאכלוס ומגורים בישראל ישנן מספר מערכות חיוניות שונות ושתיים מהחשובות בהן הן מערכת האינסטלציה והביוב. מערכות אלו הינן מורכבות ויש בהן צנרת סמויה שנמצאת מתחת לבלטות או בקירות או בשניהם גם יחד. בנוסף ישנה צנרת חיצונית, צנרת גינה, אביזרי קצה ועוד.

נזקי מים ורטיבות הן נזקים שיכולים להיות קלים יחסית אבל גם עלולים להיות רציניים וכבדים יחסית למצופה. הנזקים הבעייתיים במקרים אלו נוצרים כתוצאה מפיצוץ בצינורות פנימיים שיוצרים רטיבות בקירות. מים עלולים לחדור גם מגגות, מפתחי חלונות ודלתות ומעוד מקומות שאין בהם איטום תקין. כאשר מתגלית רטיבות וניכר נזק לרכוש – חשוב לבצע הליך שמאות מסודר על ידי שמאי נזקי מים, ולאחר מכן להודיע לחברה או לסוכן הביטוח לטובת שיפוי בגין אבדן הערך או התיקונים שבוצעו.

פוסטים אחרונים

אודי וולנרמן שמאות פרטית