מתי נזדקק לשמאי רכוש?

headerphoto

שמאי רכוש הוא בעל מקצוע המתמחה בהערכת שוויים של חפצים מסוגים שונים. שמאי רכוש יודע גם לקבוע עד כמה ניזוק פריט כזה או אחר, האם ניתן להשיב אותו למצב בו היה לפני שניזוק ובאיזו הוצאה כרוך הדבר.
ישנם מצבים שונים בהם אנו עשויים להזדקק לשירותיו של שמאי רכוש. בפסקאות הבאות תמצאו תיאור סיטואציות אפשריות שכאלה, מה יידרש שמאי הרכוש לבצע עבורנו ועל מה יש לתת את הדעת בבואנו לבחור את השמאי לידיו נמסור את ביצוע המלאכה.

הערכת שווי רכוש לצורכי ביטוח

כאשר בבעלותנו רכוש שאנו מעוניינים לבטח, כנגד נזקים העלולים להיגרם כתוצאה משריפה, מהצפה, כנגד גניבה, או נזקים אפשריים אחרים, יש לקבוע את שוויים של הפריטים מראש כך שאם יתממש החשש, הרכוש יינזק ונתבע פיצוי מחברת הביטוח לא יהיה ויכוח בכל הקשור לשווי הרכוש המבוטח.
לעיתים חברת הביטוח מתעקשת לשלוח שמאי רכוש מטעמה לצורך קביעת שוויו של פריט כזה או אחר, פעמים אחרות מסתפקת חברת הביטוח בהצהרה שלנו בנוגע לערך הרכוש. בכל מקרה יש לוודא שאנו יודעים בדיוק מה הערך שנקבע כך שלא נהיה מופתעים, בבוא העת לתבוע את חברת הביטוח, לגלות שהפיצוי שנוכל לקבל מכסה רק חלק מהנזק האמיתי שנגרם לנו.

אומדן היקף נזק

מקרים אחרים בהם נידרש להיעזר בשירותיו של שמאי רכוש הם כאשר רכוש שלנו ניזוק באופן כזה או אחר ואנו צריכים לתבוע פיצוי בגין נזק זה. ברוב המקרים מתבררות תביעות שכאלה מול חברות ביטוח אולם ייתכנו גם תביעות כנגד אדם פרטי, גוף (כגון חברה מסחרית) או רשויות המדינה (כשמדובר בנזק שהמדינה מפצה אזרחיה בגינו). שמאי רכוש יוכל לערוך דוח בו מפורטים מכלול השיקולים ובסופו של דבר ניתן אומדן להיקף הנזק, דהיינו הסכום שיש להעניק כפיצוי. חשוב לדעת כי פעמים רבות בעת שתובעים חברת ביטוח זו שולחת שמאי רכוש מטעמה, מומלץ לא להסתפק בדוח של שמאי כזה אלא להזמין גם שמאי רכוש פרטי מטעמנו.

איך בוחרים שמאי רכוש שיעניק לנו את השירות שאנו זקוקים לו

אם אנו מוצאים עצמנו במצב כגון אלה שתוארו לעיל, ואנו זקוקים לשירותיו של שמאי רכוש, חשוב מאוד שנבחר שמאי המתאים לביצוע המשימה. לשמאי רכוש תחומי התמחות שונים, כך למשל ישנם שמאים העוסקים בעיקר בהערכת היקף נזק שנגרם משריפה, אחרים מתמחים דווקא בנזקי מים, ישנם שמאים מומחים לחפצי אומנות, אחרים בעלי ידע רחב בתחום התכשיטים ועוד. בבואנו לבחור שמאי רכוש יש לוודא שמדובר בבעל מקצוע לו ניסיון הרלוונטי למקרה שלנו, עוד כדאי לבקש המלצות, לשוחח עם השמאי, לשאול שאלות, להתרשם מן התקשורת בינינו (חשוב שתהיה לנו שפה משותפת עם שמאי הרכוש שנבחר) ובסופו של דבר לבחור בשמאי שאנו משוכנעים שידע לייצג את האינטרסים שלנו באופן המקצועי, האמין והמוצלח ביותר.

אודי וולנרמן שירותי שמאות – הבחירה הנכונה עבורכם

אודי וולנרמן הוא שמאי מקצועי ובעל ניסיון העובד בשיתוף פעולה עם מהנדסים ועורכי דין מן השורה הראשונה. הוא יפעל עבורך עד למיצוי מלוא זכויותייך, כאשר שכרו יהיה על בסיס הצלחה. צרו קשר לקבלת ייעוץ מקצועי חינמי הכולל קבלת מידע בנוגע לזכויותיכם ולפיצוי המגיע לכם.

פוסטים אחרונים

אודי וולנרמן שמאות פרטית