מים כלואים

headerphoto

כל שמאי נזקי מים יודע שככל שהדבר נוגע להצפות הנזק הגלוי רחוק מלהיות כל הסיפור. מים מוצאים מעבר גם דרך חורים קטנים וסדקים זעירים ולכן כשיש הצפה, הם עלולים להצטבר במקומות מהם קשה מאוד לסלקם.
מים שחדרו אל תוך קירות או מתחת למרצפות עשויים להתנקז לאיטם גם ללא שום עזרה, הם נעים למטה ו/או לצדדים דרך סדקים קיימים, דרך נוספת היא עליה קפילרית במעלה הקירות אל אזורים מהם המים מתאדים.  כאשר האזור הרטוב מתייבש בקצב איטי מאוד נהוג לומר שמדובר במים כלואים, במצב כזה עלולים להיגרם נזקים שונים שצריך לקחת בחשבון במסגרת תביעות ביטוח.

בפסקאות הבאות תמצאו תיאור נזקים אופייניים של מים כלואים. נקדים ונאמר שנזקים כאלה מתפתחים לאורך זמן והם דוגמא טובה לכך שמומלץ לא להסתפק באומדן היקף נזק של שמאי רכוש מטעם הביטוח, רק שמאי רכוש פרטי יקפיד לכלול בדוח השמאות את כל מרכיבי הנזק כך שתוכלו לקבל את מלוא הפיצוי המגיע  לכם.

רטיבות מתמשכת מתחת למרצפות

בדרך כלל מצב של מים כלואים הוא כזה בו מים חדרו אל מצע החול שמתחת למרצפות ומשם כבר אינם מתנקזים או מתאדים. התקן הישראלי קובע שבמצע החול שמתחת למרצפות מותרת לחות בשיעור של עד 6%. יש סיבות טובות להגבלה זו, רטיבות מתחת לרצפה תגרום במשך הזמן למגוון נזקים למבנה.

ביציקת הבטון שמתחת למצע החול ישנם מוטות ברזל. לחות גבוהה תגרום לברזל להחליד ואפילו להתפורר. לתופעה זו משמעויות נרחבות מבחינת הפחתת חוזק המבנה (החישובים שנעשו במהלך הבניה כבר לא תקפים), היווצרות עיוותים וסדקים.

שינוי איטי במראה הרצפה

כאמור, נזקי מים כלואים מתפתחים לאורך זמן וזו הסיבה שמוכרחים שמאי רכוש מנוסה שידע לצפות את הנזק העתיד לבוא. אחד הדברים שחשוב לקחת בחשבון בתביעות ביטוח בגין נזקי הצפה הוא שמים כלואים מתחת למרצפות יגרמו לשינוי במראה הרצפה, שינוי שיתרחש לאיטו. כך למשל חומר המילוי (המכונה “רובה”) בין המרצפות עלול לשנות את צבעו (נוצרת מסגרת סביב מרצפות, שמאים המתמחים בנזקי מים מכנים תופעה זו “טלוויזיה”), בין הבלטות תצוץ אבקה לבנה (מלחים מהחול פורצים מעלה) באריחי שיש עלולים להיווצר סדקים, אריחי אבן יתפוררו ועוד.

נזקים לחיפוי רצפה ולקירות

מים כלואים יגרמו נזק לחיפוי רצפה כגון פרקט או שטיחים מקיר לקיר. תופעות כגון התנפחויות, עובש והיווצרות ריח רע נמנות על נזקים ארוכי טווח שיש לכלול בתביעות ביטוח במקרים של נזקי מים.

מים כלואים עשויים לטפס במשך הזמן במעלה קירות (בדרך דומה לזו בה מטפסים מים במעלה צמח). במקרים כאלה יווצרו קילופי טיח, התפוררות לוחות גבס, עובש, כתמים מכוערים ועוד.
נזקים נוספים עלולים להיגרם לארונות הצמודים לקיר לחיפויי עץ ולמוצרי טקסטיל הסגורים בארונות בהם נוצרת לחות גבוהה בגלל מים כלואים.

פוסטים אחרונים

אודי וולנרמן שמאות פרטית