מגיע לך הרבה כסף (ואפילו לא ידעת)

headerphoto

כאשר נגרם נזק לרכושך (מבנה או תכולה) אשר נכלל במסגרת הפוליסה שברשותך – מגיע לך פיצוי. כיצד תקבל את הפיצוי הכספי המקסימלי? לשם כך עליך להיעזר בשמאי רכוש מטעמך ולא להסתמך על שמאי מטעם חברת הביטוח הנתבעת שהרי מטבע הדברים חברת הביטוח לא תבחר להעניק לך את הפיצוי המקסימלי.

לדוגמא: אירעה הצפה בביתך

חברת הביטוח תציע להציב בביתך יבשנים לייבוש הלחות ולא תמליץ על החלפת הריצוף ומצע מילוי תחתיו מאחר שעלות השימוש ביבשנים הרבה יותר זולה. ברור כי הפיצוי במקרה של החלפת ריצוף ומצע מילוי הינו גבוה בהרבה יותר, אך כיצד תוכל אתה כמבוטח להשיג את הפיצוי המקסימלי?

עוד דוגמא: אירעה שריפה ורכוש רב נספג בפיח

חברת הביטוח תעדיף להשקיע בניקוי ושיקום ולא בהחלפת הרכוש שנפגע היות ורכישה מחדש יקרה הרבה יותר. ברור כי לך כמבוטח עדיף לרכוש מוצר חדש מאשר להשתמש במוצר שעבר נזקי שריפה חום ופיח. שוב, כיצד אתה כמבוטח תוכל להשיג את הפיצוי המקסימלי?

אתה חייב להיעזר בשמאי שמכיר היטב את נבכי עולם הביטוח, פוליסות הביטוח והפרשנות שלהן, ובעיקר בשמאי מנוסה שכבר צבר ניסיון רב וטיפל באלפי אירועים דומים, שהרי אין חכם כבעל הניסיון. מבוטח, חריף חכם ומנוסה ככל שיהיה, לא יידע לזהות ולאבחן את כל הליקויים והכשלים שנגרמו בעטיו של נזק כפי שיזהה זאת שמאי מנוסה. בנזקים רבים קיים מגוון רחב של דרכי טיפול, והפיצוי הכספי שתוכל לקבל הינו פועל יוצא מהפתרון שייבחר (שיקום הרכוש שנפגע או החלפתו בחדש). גם לאחר זיהוי הנזקים ומתן פתרון, עדיין נותרת שאלת מיליון הדולר והיא כיצד לאלץ את חברת הביטוח לשלם לך, המבוטח, את הפיצוי המקסימלי ולא את הפיצוי שעליו המליץ השמאי שנשלח מטעמה – שהרי ברור לך כי בשלב זה האינטרס שלך מנוגד לאינטרס של הצד המשלם. על מנת לממש ולמקסם את זכויותייך, אתה חייב שמאי מעולה לצידך, נמרץ, חרוץ ובעיקר אסרטיבי ועם גישה לנציגי הנתבעים וזאת על מנת שתוכל לממש את הפוליסה ולקבל פיצוי שישביע את רצונך ולא רק את רצונם של המבטחים ונציגיהם.

לאחר 28 שנה כשמאי אני יכול לציין בוודאות מוחלטת ובביטחון רב: מבוטח שייעזר בשמאי פרטי מטעמו לאחר קרות הנזק יקבל פיצוי גבוה יותר באופן משמעותי ממבוטח שלא ייעזר בשמאי פרטי מטעמו. חשוב לציין – גם אם מבוטח בוחר להיעזר בעורך דין מיומן ומנוסה ככל שיהיה, עדיין, עורך הדין אינו בוחן בשטח את הרכוש\המבנה שניזוק, כפי שעושה זאת שמאי. לבדיקה בשטח משמעות אדירה מאחר ורק בשטח ניתן לבחון כלל הנזקים לפני שיבוצעו פעולות שיקום. לכן חובה תמיד להיעזר בשמאי (מוקדם ככל הניתן ומיד לאחר קרות הנזק) ורק לאחר מכן להגיש הממצאים לעורך דין אם יש צורך בכך.

לסיכום – אין תחליף לניסיון שצבר שמאי שטיפל באלפי תביעות ואין צל של ספק כי לך כמבוטח רצוי ייצוג של מומחה מנוסה שמוכן להתחייב לתוצאות האופטימליות.

פוסטים אחרונים

אודי וולנרמן שמאות פרטית