לאילו נזקים החורף יכול לגרום

headerphoto

החורף הוא עונה מאתגרת, מזג האוויר הסוער שהוא מביא עימו, הטמפרטורות הנמוכות, הימים הקצרים כל אלה ועוד גורמים לרבים, בני אדם ובעלי חיים אחרים כאחד, להעדיף את העונות האחרות בשנה.
היערכות נכונה לחורף תבטיח שנעבור אותו בשלום, כדי להיערך היטב צריך לדעת מה הנזקים שהחורף יכול לגרום להם. לפניכם סקירה שתסייע לכם להבין אלו מצבים בעייתיים יכולים להתרחש במהלך החורף.

נזקי מים

סוג נזק אופייני לחורף הוא כזה שנגרם בשל חדירת מי גשם לאיזורים שאמורים להישאר יבשים, לעיתים עד כדי הצפה של ממש. חשוב לדעת שלא חייבת לרדת כמות גדולה של משקעים בכדי לגרום לנזקי מים, מספיקים כמה רעפים שבורים כדי שכמות גדולה של מים תחדור למבנה במהלך יום חורפי גשום. במקרה של נזקי מים יש לפנות ללא דיחוי אל שמאי רכוש המתמחה בתחום זה, חשוב לאפשר לשמאי הרכוש לבקר במקום לפני תחילת ביצוע עבודות השיקום.

מצב בעייתי שקורה לא פעם כשמדובר בנזקי מים הוא נזק במבנה אחד בשל חדירת מים למבנה סמוך (למשל קילופי צבע וטיח בקיר בבית שלכם בגלל חדירת מים אל הבית של השכן במבנה דו משפחתי). במקרים כאלה ניתן להגיש תביעת נזיקין כנגד השכן או תביעה כנגד חברת הביטוח שלכם אשר תשלם לכם את הפיצוי המגיע לכם ואז תפעל בדרך של תביעות שיבוב כדי להיפרע מן האחראי לגרימת הנזק.
תביעת שיבוב, מכונה גם תביעת סוברוגציה או תביעת תחלוף, היא מצב בו חברת ביטוח נכנסת בנעלי המבוטח לו שילמה פיצוי ותובעת בתביעות נזיקין את האחראים לגרימת הנזק.

נזקים כתוצאה מטמפרטורה שצונחת אל מתחת לאפס

באזורים שונים בארץ טמפרטורות החורף, במיוחד במהלך לילות קרים, עשויה לצנוח אל מתחת לאפס מעלות צלזיוס, טמפרטורה שבה המים קופאים והופכים לקרח. כשמים קופאים נפחם גדל, תופעה זו מכונה “האנומליה של המים”. כתוצאה מאנומליה זו מים הקופאים בתוך צינורות עלולים לגרום לפיצוצים, ניתוק חיבורים ועוד שלל נזקים. מים שקופאים בתוך מתקנים, כגון דוד חשמלי לחימום מים, עלולים לגרום לתקלות שונות במכשיר. שמאי רכוש המתמחה בנזקי מים ידע לזהות נזקים כאלה ולכלול אותם בדוח השמאות שיאפשר לכם לקבל את מלוא הפיצוי המגיע לכם.

נזקים ממשקל מים שהצטברו בשל ניקוז לקוי

כדי למנוע נזקים במהלך מזג אוויר סוער בחורף חשוב לוודא שמי הגשם יכולים להתנקז כראוי. מים המצטברים בשל ניקוז לקוי יגרמו להעמסת משקל חריג על האזור מה שיכול לגרום לשברים, סדקים ואף קריסה.

נזקים מרוח עזה

מלבד נזקי מים, מזג אוויר חורפי סוער יכול לגרום לחפצים ליפול, להישבר, לפגוע בכבלי חשמל, תקשורת וכד’. כך למשל ענפי עץ שנשברים, גג פרגולה הניתק ממקומו ועוד. לפני בוא החורף חשוב לוודא שכל המתקנים בחוץ מקובעים כהלכה. במקרה של נזק אין להסתפק בשמאות של שמאי רכוש מטעם חברת הביטוח, רק שמאי פרטי יכלול את כל מרכיבי הנזק כך שתוכלו לתבוע (בתביעות נזיקין או תביעות כנגד חברת הביטוח) ולקבל את מלוא הפיצוי המגיע לכם.

פוסטים אחרונים

אודי וולנרמן שמאות פרטית