כיצד מעריכים נזקי פריצה  

headerphoto

שמאי רכוש מתמחה בהערכת שוויים של פריטי רכוש מסוגים שונים, הערכה כזו נחוצה כשרוכשים פוליסת ביטוח לכיסוי נזקים העלולים להתרחש בשלל נסיבות, כגון שריפה, רעידת אדמה, הצפה, פריצה ועוד. שמאי נזקים אמון על בחינת תוצאות אירוע בו נגרם נזק לרכוש, קביעת היקף הנזק וסכום פיצוי שאם ישולם לבעל הרכוש שניזוק יציב אותו, לפחות מבחינה כלכלית, במצב בו היה לולא נגרם הנזק.

שמאות רכוש היא תחום הדורש ידע כללי נרחב, ישנם שמאים המתמחים בתחום מסוים, כך למשל שמאי נזקים המתמחה באומדן נזקי אש, שמאי רכוש המתמחה באומדן שוויים של תכשיטים או חפצי אומנות ועוד. ככל שמדובר בהערכת נזקי פריצה נדרש השמאי לראות את התמונה כולה ולכלול באומדן את כל רכיבי הנזק שנגרם לרכוש ולמבנה כאחד.

פריטי רכוש שנגנבו

נזק ברור ומובן מאליו הנגרם למי שפרצו לביתם, או לבית העסק שלהם, נובע מפריטי רכוש שנלקחו מן המקום. בבואו להעריך היקף נזק מסוג זה על שמאי נזקים לקבוע תחילה באלו פריטים מדובר. רק לאחר שברור בדיוק מה חסר, ניתן לבדוק כמה שווה כל פריט שנגנב ולהגיע לסכום כולל של פיצוי המגיע בשל אבדן הרכוש.

חשוב לציין כי לעיתים יש פער גדול בין שוויו האובייקטיבי של פריט רכוש כזה או אחר לבין שוויו הסובייקטיבי עבור בעליו. למעט במקרים בהם ניתן ביטוי לערך סנטימנטלי בהערכת שווי פריט מסוים כפי שנקבעה בפוליסת הביטוח הערך הקובע הוא הערך האובייקטיבי.

נזקים למבנה

ברוב המקרים כאשר מתרחשת פריצה נגרם גם נזק למבנה עצמו ולא רק לרכוש בתוכו. כך למשל כאשר הפורצים שוברים חלון, מנסרים סורגים, הורסים מנעול וכד’. במקרה של נזקי פריצה שמאות רכוש בלבד אינה מספיקה, יש לברר כיצד עשו הפורצים דרכם פנימה, כיצד יצאו מן המבנה, איזה נזק גרמו במהלך הפריצה לדלתות, חלונות וקירות כמו גם לרהיטים ופרטי רכוש נוספים בבית. כך למשל במקרים של תלישת דלתות של ארונות מציריהן, הרס מגירות של כונניות, רמיסת רכוש שפוזר על הרצפה ונותר מאחור ועוד.

אובדן סכומים שהושקעו בעיצוב

שמאי נזקים מנוסה, בבואו להעריך נזקי פריצה, ידע לברר עם בעלי הבית כמה השקיעו בעיצוב ולהעריך לאיזו הוצאה יידרשו כדי לשקם נזקים שנגרמו במהלך הפריצה, הן כתוצאה מגניבת פריטים להם היה תפקיד בעיצוב הכללי והן כתוצאה מעבודת עיצוב שיש לעשות מחדש. לעיתים בעיצוב הבית היה מעורב בעל מקצוע כגון מעצב פנים או צבעי אמן שביצע עבודת צביעה מורכבת. ככל שעבודה עבורה שילמו בעלי הבית ניזוקה במהלך הפריצה, על שמאי הנזקים לכלול סכום שיידרש עבור ביצועה מחדש.

פריצה היא מאורע טראומטי, נזקי פריצה עשויים להיות רחבי היקף יותר משהם נראים תחילה. חשוב מאוד לא להסתפק בשמאות רכוש מטעם חברת הביטוח, רק הערכה של שמאי נזקים מטעמכם נעשית באופן המציב את האינטרסים שלכם במקום הראשון.

פוסטים אחרונים

אודי וולנרמן שמאות פרטית