הערכת נזק בעקבות שריפה בדירה

headerphoto

הערכת נזק בעקבות שריפה בדירה

שריפה היא אחד האירועים הקשים ביותר שיכולים להתרחש בחיים שלנו, ואולי אפילו הקשה מכולם. לאחר כיבוי האש ניתן לזהות מיד נזקים חמורים, כשבמצבים מסוימים אף נדרש שיפוץ דירה כדי להחזיר אותה למצב ראוי למגורים. בכל מקרה מומלץ לבצע הערכת נזק מסודרת – שכן ישנם נזקים שכלל לא נראים לעין וללא ניסיון רחב היקף בתחום לא תוכלו לדעת עליהם. בנוסף דוח מסודר של שמאי רכוש מיומן מהווה בסיס להתנהלות אופטימלית מול חברת הביטוח, וגם מול גורמים אחרים במידת הצורך (למשל במסגרת תביעה בבית משפט וכו’).

סוגי הנזקים בעקבות שריפה בדירת מגורים

הנזקים שעלולים להיגרם בעקבות שריפה לדירת מגורים נחלקים למספר סוגים. העיקריים שבהם הם:

א. פגיעה במבנה עצמו עקב האש עצמה, העשן, הפיח וגם המים שבהם נעשה שימוש לטובת כיבוי השריפה.

ב. פגיעה ברהיטים, מכשירי חשמל ופריטים אחרים – גם כן עקב כלל הגורמים הנ”ל.

ג. פגיעה בדירות סמוכות – עקב התפשטות אש, חדירת עשן וכו’.

ד. שיקום הנכס – כאמור ישנם מקרים שבהם לאחר שריפה אין ברירה אלא לבצע שיפוץ, ולפעמים אפילו שיפוץ דירה כולל הכל, ובמקרים אלה ישנה הוצאה כספית משמעותית.

ה. חוסר יכולת לגור בדירה למשך פרק זמן מסוים – אם עד לשיקום הנכס והפיכתו לראוי למגורים נדרשים פתרונות מגורים חלופיים, זהו עוד נזק שחשוב לקחת בחשבון. באופן דומה אם מדובר בדירה מושכרת, בעל הנכס מפסיד דמי שכירות לאורך התקופה הנ”ל, וזהו הסכום שייכלל בחישוב הערכת הנזק לאחר השריפה.

חשיבות הניסיון בביצוע הערכות נזק

מאחר שאין שתי דירות זהות, וגם אין שתי שריפות זהות, גם הנזקים בעקבות שריפה בדירה יכולים להיות שונים באופן משמעותי. בנוסף חשוב לקחת בחשבון שיש מצבים שבהם הנזק נראה בלתי הפיך אבל למעשה הוא כן ניתן לתיקון ומצד שני ישנם נזקים שיכולים להיראות חסרי משמעות אבל בפועל הם מחייבים פעולות בהיקף נרחב כדי לתקן את המצב, כולל כאמור שיפוץ דירה קומפלט.

בהתאם יש חשיבות עצומה לניסיון של השמאי שמבצע את הערכת הנזק. הדוח של השמאי משמש כאמור בעיקר כדי להתנהל מול חברת הביטוח כך שתוכלו לקבל את המגיע לכם, אבל גם כדי לדעת מה נדרש לעשות על-מנת שהדירה תהיה תקינה לחלוטין ותוכלו לחיות בה ללא כל חשש.

הבטחת האינטרסים מול חברת הביטוח

כדאי לזכור שחברות הביטוח אמנם מספקות לנו כיסוי למקרים של שריפות (וכמובן עוד מצבים שפוגעים בנכסים שלנו), אבל ברגע האמת, וכשאנחנו רוצים להפעיל את הפוליסה, האינטרסים שלהן לא בהכרח זהים לאינטרסים שלנו.

בהתאם גם השמאים שבוחנים את נזקי השריפות עבור חברות הביטוח לא תמיד שומרים על כל האינטרסים שלנו. אמנם מדובר באנשי מקצוע מיומנים ואמינים, אבל מי שמקבל את השכר שלו מחברת ביטוח מחויב גם לה, ולכן, על-מנת שגם האינטרסים שלכם יבואו לידי ביטוי, חשוב להיעזר בשירותיו של שמאי שבוחן את המצב קודם כל דרך העיניים שלכם. כך למשל אם נדרש שיפוץ כל הדירה שמאי מוסמך יעזור לכם להתנהל מול חברת הביטוח ולמנוע מצב שבו הכוח העודף של החברה מונע מכם את הפיצוי המגיע לכם.

פוסטים אחרונים

אודי וולנרמן שמאות פרטית