הערכת נזקים

headerphoto

במסגרת עבודתו נדרש שמאי רכוש להעריך שוויים של נכסים משלל סוגים כמו גם לייחס ערך כספי לנזקים שנגרמו לנכסים שכאלה בנסיבות שונות ומשונות.

רובם המוחלט של מי שרכושם ניזוק באופן כזה או אחר יכולים להגיש תביעה לחברת ביטוח או תביעה כנגד האחראים לגרימת הנזק. תביעה שכזו מטרתה קבלת פיצוי שיאפשר לבעלי הרכוש שניזוק להשיב את המצב לקדמותו, לתקן רכוש שהוא בר תיקון ולהחליף בחדש את מה שניזוק באופן שאינו מאפשר תיקון.

חברות הביטוח מעסיקות שמאי מטעמן אולם אך טבעי הוא ששמאי כזה יעדיף את האינטרסים של חברת ביטוח עלפני מגישי התביעה. לפיכך, כדי להבטיח קבלת פיצוי אשר אכן משקף את מלוא היקף הנזק, מומלץ מאוד לשכור שירותיו של שמאי נזקים כדי שיבצע עבורנו הערכת נזקים ויקבע מה סכום הפיצוי הראוי. דוח שמאות מפורט יאפשר לנו להתמודד מול חברת הביטוח, כולל בבית המשפט אם יגיעו הדברים לכדי כך, ולקבל מהם את המגיע לנו.

שלל סוגי נזקים

נזק לרכוש עלול לקרות כתוצאה ממגוון רחב של התרחשויות, הנזקים הנפוצים ביותר הם נזקי אש, נזקי מים ונזקים שנגרמו במהלך פריצה. הערכת נזקים דורשת ידע נרחב שכן השמאי צריך להכיר את האופן בו פריטים שונים, העשויים חומרים שונים, מושפעים מחשיפה לגורמים שהסבו להם נזק, חום, עשן ופיח במקרה של שריפה למשל.

כדי להגיע לסכום הסופי בו ראוי לפצות את בעליו של הרכוש שניזוק צריך השמאי לא רק לבצע הערכת נזקים אלא גם לקבוע מה היה ערכם המקורי של פריטים שונים שניזוקו (כמה היו שווים לפני שניזוקו). כך למשל ערכו של שולחן שעלה בלהבות (האם לחשב מחירו של שולחן חדש או משומש, האם יש מקום להפחית מסכום הפיצוי בגין "שיפור מצב" וכד'). עוד חשוב שהשמאי ידע להתחשב לא רק בנזקים הגלויים לעין אלא גם כאלה העלולים להתפתח לאורך זמן, כך למשל חלקי עץ שספגו מים וקשה לייבשם כהלכה הופכים מצע עליו עלול להתפתח עובש, מפגע בריאותי בפני עצמו.

בחירת שמאי נזקים

מי שזקוקים לשירותיו של שמאי נזקי אש או שמאי נזקי מים טוב יעשו אם יוודאו שהם בוחרים בבעל מקצוע אשר לו המומחיות הדרושה כדי לצייד אותם בהערכת שמאי מבוססת ומנומקת היטב, הערכה אשר תאפשר להם לא רק לדעת מה סכום הפיצוי שהם זכאים לו אלא גם יקל עליהם לתבוע סכום זה מחברת הביטוח.

חשוב לבדוק אם השמאי הפרטי שאת שירותיו אנו שוקלים לשכור הוא אכן שמאי מוסמך, בעל וותק וניסיון גם בתחום השמאות הרלוונטי לנו. רצוי מאוד שלשמאי יהיה רקע אקדמי מתאים, ושנוכל לקבל עליו המלצות מלקוחות עבר שנעזרו בשירותיו בנסיבות הדומות לשלנו.

פוסטים אחרונים

אודי וולנרמן שמאות פרטית