האם המדינה מפצה את מי שנפגע מבלוני תבערה?

headerphoto

הקיץ של שנת 2018 ייזכר כתקופה בה סבלה ישראל ממתקפת טרור מתמשכת מסוג חדש, טרור עפיפוני ובלוני התבערה. פלסטינים תומכי ארגון חמאס החלו להשתמש באמצעים פשוטים והרסניים אלה במהלך הפגנות “מחאת הגדר”, פעילות מתמשכת שארגן חמאס החל מסוף חודש מרץ 2018 בסמוך לגדר ההפרדה בין ישראל ושטחי הרשות הפלסיטינית ברצועת עזה.

מי שסובלים באופן ישיר מנזקי אש שנגרמים בדליקות הפורצות כתוצאה מעפיפוני ובלוני תבערה הם כמובן תושבי יישובי עוטף עזה ובמיוחד חקלאים שייבול גידולי השדה שלהם עולה באש. מלבד הייבול עצמו, ניזוק ציוד כגון מערכות השקייה מתקדמות, מכונות, מחסנים ועוד.
רבים שואלים את עצמם האם מי שרכושם ניזוק כתוצאה מבלוני תבערה זכאים לקבל פיצוי מן המדינה? לפניכם סקירה קצרה שבכוחה לספק מענה לשאלה זו ושאלות אחרות הקשורות בה, כגון כיצד יש לפעול כדי לקבל פיצוי מן המדינה? מה דינן של תביעות ביטוח בגין נזקי אש שנגרמו על ידי בלוני תבערה? ועוד

מדינת ישראל מפצה את מי שנפגעים מפעולות איבה

עקרון שמדינת ישראל דבקה בו מאז ומעולם הוא תמיכה בכל תושב הנפגע באופן כלשהו מפעולות איבה המכוונות כנגד ישראלים. עקרון זה הוא העומד בבסיס חוק פיצוי נפגעי פעולות איבה, המקנה זכויות שונות (כולל לפיצוי כספי) לכל מי שנפגע פיזית במלחמה או בפיגוע טרור. ככל שהדבר נוגע לפיצוי בגין נזק לרכוש, החוק המאפשרתביעת פיצוי מן המדינה הוא חוק מס רכוש.
בשנת 1961 הוקמה קרן פיצויים ממשלתית המנוהלת על ידי רשויות המס. בקרן זו כספים המיועדים לתשלום פיצויים למי שרכושם ניזוק כתוצאה מפעולות איבה, בין אם במהלך מלחמה מול צבא אויב, פעילות של גופים דמויי צבא (ארגון חיזבאללה למשל) או פיגועי טרור.

מי שיש לו כיסוי ביטוחי יכול לבחור לתבוע את חברת הביטוח

במקרים בהם מדובר ברכוש שניזוק כתוצאה משריפה לה גרם בלון תבערה, המכוסה בפוליסת ביטוח וכוללת כיסוי נזקי אש – חשוב לדעת שניתן לבחור אם לתבוע את הביטוח או לפנות ישירות למדינה – מצב עניינים זה עולה בקנה אחד עם עקרון הבסיס בתביעות נזיקין בהן יש חופש לבחור לתבוע את מי שבין האחראיים לגרימת הנזק, כולם יחד או את חברת הביטוח. חשוב לציין שלא ניתן לקבל כפל פיצוי.

חברת ביטוח שנתבעה ושילמה פיצוי בגין נזקי אש שנגרמו כתוצאה מבלון תבערה יכולה להיכנס לנעלי בעלי הרכוש ולתבוע את המדינה ולדרוש השבת כספי פיצוי ששילמה.
חשוב להדגיש שבמקרים של תביעות נזיקין, תביעות ביטוח והליכים לקבלת פיצוי מן המדינה יש לפנות אל שמאי רכוש כדי לקבל דו”ח שמאות מפורט התומך בסכום הפיצוי המגיע.

ישנם מספר תנאים שרק בהתקיימם ניתן לתבוע מן המדינה פיצוי בגין נזקי אש שנגרמו כתוצאה משריפה שפרצה בשל בלון או עפיפון תבערה. כך למשל לא ניתן לקבל פיצוי על נזק לחפצי אומנות, עתיקות, תכשיטים או כסף מזומן שעלה באש. בנוסף, לתובעים עומדת מסגרת זמן מצומצמת ולכן יש לפתוח מיד בהליך מול המדינה ובמקביל לפנות ללא דיחוי אל שמאי רכוש.

 

פוסטים אחרונים

אודי וולנרמן שמאות פרטית