איך מגישים תביעת פיצויים עם שמאי נזקים?

headerphoto

הגשת תביעות נזיקין מתבצעת לרוב לבית משפט השלום או לבית משפט לתביעות קטנות. לפני שמגישים את התביעה יש לתעד באופנים שונים את הנזק למען צבירה של ראיות שיוצגו במשפט. כמובן שיש להשתמש בשירותיו של שמאי נזקים שיאמוד את הנזק ויפיק דוח מפורט בהתאם.

תיעוד הנזקים

השלב הראשון והמיידי הוא לתעד באמצעות צילומים את הנזקים בשטח, בין אם מדובר בנזקי אש, נזקי מים, אירוע פריצה – וכו’. כדאי גם לגבות עדות מאנשים שאולי נכחו במקום. ככל שיהיו בידיכם יותר ראיות ועדויות לנזק, כך סיכויי הצלחת התביעה עולים, ועולה גם האפשרות לקבלת פיצוי מקסימאלי.

הזמנת שמאי רכוש

שמאי רכוש הוא איש המקצוע שיגיע על מנת להעריך ולאמוד את הנזקים באופן המקצועי ביותר. אין להסתמך על השמאי של חברות הביטוח, שאיננו אובייקטיבי, אלא להיעזר בשירותיו של שמאי רכוש פרטי. השמאי יפיק דוח בו תשתמשו בתביעה. חשוב לדעת שיש לקרוא לשמאי מוקדם ככל האפשר ולא להתעכב, אחרת היכולת שלו לבצע אומדן מדויק יורדת – וכך גם סיכויי התביעה שלכם.

הגשת התביעה

רוב התביעות מוגשות כנגד חברת הביטוח של האדם או הגורם שאחראי לנזק. אם אין לו ביטוח רלוונטי – התביעה תוגש באופן פרטי נגדו. כמובן שלא מן הנמנע שהנזק נוצר על ידי מספר גורמים שונים. במידה ולא ידוע מי גרם לנזק, האדם שרכושו ניזוק יתבע את חברת הביטוח שלו עצמו. במהלך המשפט יש להוכיח את האשמה ואת הקשר הסיבתי של הנתבע לעצם יצירת הנזק, ולאחר מכן להוכיח את עוצמת והיקף הנזק בפועל. בית המשפט יקבע בסופו של יום מי אחראי לנזק ומהו גובה הפיצויים שישולמו. על מנת לזכות בתביעות נזיקין, מספיק שהתובע ישכנע את בית המשפט שהוא צודק בסבירות של 51% – ואז תביעתו מתקבלת לרוב באופן מלא, אלא אם ייקבע שהתובע עצמו גם נוטל חלק מהאשמה.

היעזרות באנשי מקצוע נוספים

כמו בכל סוגיה משפטית, חשוב להיוועץ עם עו”ד שעוסק בענייני ביטוח ורכוש ומומחה בהגשת תביעות ביטוח. לעיתים כדאי להיעזר גם במומחים נוספים, כגון מהנדסים וחוקרים למיניהם. מעטפת של אנשי מקצוע שונים תועיל לתביעה ותעלה את הסיכויים שלכם לקבל את הפיצוי המקסימאלי.

פוסטים אחרונים

אודי וולנרמן שמאות פרטית