איך למנוע נזקי חשמל בדירה

headerphoto

מערכת החשמל המסועפת היא חלק בלתי נפרד מכל הבית: מצד אחד, אנחנו לא יכולים לדמיין את החיים בלעדיה – בלי אינטרנט, מחשב, מקרר, טלוויזיה. מצד שני, היא דורשת הגנה והתנהלות נבונה לשמירה מקסימלית על הבטיחות.

מהם נזקי החשמל הנפוצים בדירות מגורים וכיצד אפשר לאבטח את הבית ולמי פונים במקרה של נזקים?

נזקי חשמל עשויים להיגרם מסיבות שונות: לדוגמא, כתוצאה מליקויי בנייה כאשר הקבלן לא ביצע את עבודתו על הצד הטוב ביותר ומתגלים ליקויים בחיווט ובמבנה. אלה יכולים לבוא לידי ביטוי בקצר חשמלי כתוצאה מעומס חשמל ואף להעמיד את הנפשות הפועלות בבית בפני סכנת התחשמלות.
תכנון לקוי של נקודות חשמל עשוי אף הוא לגרום לבעיות חוזרות של עומסי חשמל, במיוחד כשמספר מוצרי חשמל משתמשים באותו מקור חשמלי בבית.
הבעיות עשויות להיוותר גם שיש לנו מוצר חשמלי פגום ש”מקצר” ומכשיר זה יכול אפילו לפגום במערכת החשמלית כך שהיא תזדקק לתיקון.
הפסקות חשמל אף הן יכולות לגרום לנזקים, כולל השבתה של מכשירים חשמליים. לאחר הפסקת החשמל נוצרת תופעה המכונה “נחשול” שמתארת עלייה במתח החשמלי ובמקום סמוך הרשת עשויה לקרוס. בעקבות הפסקות אלה ונחשולים יכולים להיווצר נזקים במערכת החשמל.
נזקי שרפה, נקודתית ועל אחת כמה וכמה עוצמתית ורחבת היקף, עשויה להסב נזק בלתי הפיך לתשתית החשמל ולמוצרים אלקטרוניים ולעיתים הבעיות יצוצו גם תקופה אחרי השריפה ולכן – חשוב לבחון את השלכות והשפעות השריפה על התשתית של החשמל.

הפחתת נזק – הגנה באמצעות ארון חשמל איכותי
על מנת להפחית את הסיכוי לנזקים שכאלה, אפשר לרכוש מוצרי הגנה כמו אל פסק ולהשקיע בארון חשמל איכותי – המארז שלמעשה שומר על המנגנון החשמלי.
ארון שחוק או פגום עם בלאי גבוה, עשוי שלא לספק את ההגנה הראויה, להשאיר את החשמל חשוף לפגיעות. כמו למשל, נזקים כתוצאה מחשיפה לטמפרטורות קיצוניות של קור וחום, חדירה של מים – פגמים שיכולים לפגוע ברכיבים וגם לסכן את מי שנוגע באזור.
ארון חשמל מחומר איכותי קריטי לבטיחות ולהגנה על החשמל כאשר קיימים מארזים מחומרים שונים. ארונות חשמל ממתכת נחשבים לבחירה המועדפת בהשוואה לארונות עץ ופלסטיק בשל תכונות החומר. כך למשל, ארונות ממתכת מצטיינים בעמידות גבוהה עם השנים, כולל במזג אוויר קיצוני, זיהומים, כימיקלים, לכלוך, מסיסים ושמנים. המתכת היא גם חומר חסין אש וכן פשוט לתחזוקה ומגיעה בשלל גוונים. החוזק והיציבות של ארונות אלה מאפשרים לשאת משקל גבוה של מערך חשמלי מאסיבי לאורך זמן כולל שמירה על בידוד אקוסטי.
קיימת אפשרות לתכנן ולעצב את הארון על פי מידות, תנאי השטח והצרכים וחשוב לפנות לחברה מומחית בתחומה בייצור ופתרונות של ארונות חשמל.

נזק חשמל יכול להוות מטרד רציני ולעלות לכם ביוקר במידה ונוצר נזק בתשתית או במוצר. אם נוצר נזק כתוצאה למשל מהפסקת חשמל, מנזק שחיצוני לכם, למשל באשמת השכנים, חשוב לפני שפותחים בבקשה לפיצוי או בתביעה – לאמוד את מידת הנזק שנגרם.
מי שיכול לעשות זאת בשבילכם הוא שמאי נזקים המבצע הערכת נזקים בין אם כתוצאה מליקויי בנייה או נזקי אש.
בעקבות שריפות נגרמים נזקים קשים לרוב לציוד אלקטרוני כאשר ציוד זה נחשף לאש ולאחר מכן למים בהם השתמשו לצורך כיבוי השרפה. שמאי מטעמכם עדיף על שמאי חברת הביטוח, כיוון ששמאי אתם שכרתם ייראה את התמונה המלאה ואת האינטרס שלכם לנגד עיניו ולכן, ההערכה שתקבלו תהיה רחבת היקף ומעמיקה ותוכלו לדרוש את המגיע לכם בעבור הנזק.

פוסטים אחרונים

אודי וולנרמן שמאות פרטית